Hírek
2012. Május 09. 07:11, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Honnan származnak a lovak? - megoldódott a rejtély
Egy genetikai tanulmány azt mutatja: a lovakat először hatezer évvel ezelőtt háziasították Ukrajna mezőin. A háziállatok ezt követően elterjedtek Európában és Ázsiában, vad kancákkal keveredve.
A tanulmányt a PNAS folyóiratban publikálták.
A cambridge-i egyetem tudósainak kutatásában két versengő elképzelést vizsgáltak meg a lovak háziasításával kapcsolatban. Régészeti bizonyítékok arra mutatnak rá, hogy a lovakat az eurázsiai sztyeppe nyugati részén szelídítették meg. (Ukrajna, Délnyugat-Oroszország és Nyugat-Kazahsztán). A tudósok szerint lovaglásra használták őket és húsukért, tejükért tartották őket. Ugyanakkor ezek a régészeti nyomok - csakúgy mint a lótej maradványok, amiket az ősi időkben a Nyugat-Eurázsiai sztyeppéken találtak - nem szolgálnak elég mitokondriális DNS-ből származó bizonyítékkal. Ezek a tanulmányok azt feltételezik, hogy a háziasítás Európa és Ázsia több területén történt egyszerre.
Az új tanulmány nukleáris DNS mintákat vizsgált meg, melyeket 8 európai és ázsiai országban élő 300 lóból vettek. Ez megmutatta, hogy a lovak háziasítása eredetileg a nyugati sztyeppékről származik és a háziasítás elterjedése számos vadlovat is magába foglalt - számol be a BBC.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 14. 14:00, kedd | Belföld
Lannert Judit: a gyermekek, a pedagógusok és az iskolák vannak az új oktatáspolitika fókuszában
Az új szemlélet középpontjában a gyermekek, a pedagógusok és az iskolák állnak - közölte az oktatási és gyermekügyi miniszter hétfőn a Facebook-oldalán.
2026. Július 14. 14:00, kedd | Belföld
Az EU jóváhagyta a Magyar Fejlesztési Bank számára előirányzott kétmilliárd eurós magyar állami tőkeinjekciót
Az Európai Bizottság, az uniós állami támogatási szabályok alapján, jóváhagyta a Magyarország által a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) számára nyújtott kétmilliárd eurós, mintegy 760 milliárd forintos tőkeinjekciót
2026. Július 14. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Magyarországnak joga van ellenállni és meg is fogja tenni
Ha a köztársasági elnököt erőszakkal megfosztják a hivatalától, akkor Magyarországnak joga van ellenállni.
