Városlista
2026. január 10, szombat - Melánia

Hírek

2021. Június 27. 16:10, vasárnap | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Az országos jégkármérséklő rendszert nagy kihívás elé állította a pénteki hidegfront

Az országos jégkármérséklő rendszert nagy kihívás elé állította a pénteki hidegfront

Minden eddiginél nagyobb kihívás elé állította az országos jégkármérséklő rendszert a pénteki hidegfront - tudatta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleményben szombaton az MTI-vel.

Ismertették: a generátorok országszerte folyamatosan működtek, de az extrém időjárás több helyütt mégis jégesőt okozott. Az Országos Meteorológiai Szolgálat műszerei egy nap alatt 93 ezer villámot regisztráltak, feleannyit, mint eddig az egész évben összesen. A szupercellák nagysága, a csapadék intenzitása rendkívüli volt, a jégkármérséklő rendszer történetében rekordmértékű jégszemnagyságot is mértek.

Az előzetes adatok szerint június 25-én összesen 69 jégbejelentés érkezett. Nagyméretű jég a határon átjövő cellákból esett, a legnagyobb, tojásnagyságúak Baranyában. A jégkármérséklő rendszernek köszönhetően már az ország belseje felé haladó felhőkben csökkent a jégszemek mérete, itt jellemzően borsó- és cseresznyenagyságúak voltak - írták a közleményben.

A kamara hangsúlyozza: egyelőre nem áll rendelkezésre olyan technológia, amellyel teljes mértékben kiküszöbölhető a jégeső. A határon túlról érkező, jéggel teli zivatarfelhők és a szupercellák ellen nem lehet védekezni, azonban az garantálható, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által választott legmodernebb és leghatékonyabb, talajgenerátoros jégkármérséklő rendszer alkalmazásával a lehulló jégszemek mérete kisebb lesz.

A jégkármérséklő rendszer a számítások szerint minden évben több tízmilliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban, a lakossági, ipari, állami létesítményekben, ingatlanokban és ingóságokban - tudatta a kamara közleményben.

Címkék: jég, jékár

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 10. 09:01, szombat | Belföld

Meteorológia: életveszélyes rámenni a Balaton jegére

A Balaton jegét vastag hóréteg borította be pénteken, ami visszafogja majd a jégképződést, így továbbra is életveszélyes rámenni a tó jegére - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.

2026. Január 10. 09:00, szombat | Belföld

MÁV-csoport: hosszabb menetidő a vonat- és a buszközlekedésben

A télies útviszonyok, illetve az esetleges váltóállítási problémák miatt országszerte hosszabb menetidővel közlekednek szombaton is a Volán-buszok és a vonatok, kimaradó járatokra is kell számítani

2026. Január 09. 08:00, péntek | Belföld

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni.

2026. Január 09. 07:59, péntek | Belföld

Mávinform: az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást az időjárás

Péntek hajnalban az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást a téli időjárás, a többi vonalon azonban folyamatos a közlekedés - közölte a Mávinform pénteken korán reggel a honlapján.